Go down
Mercurion
Admin
Posts : 348
Join date : 2017-12-29
View user profilehttp://conq.forumotion.com

Klasická pravidla obdobných her Empty Klasická pravidla obdobných her

on Tue Jan 02, 2018 7:50 pm
Kdo hrál dřívější hry Království bez Dědice nebo Poslední Noralfskou Ságu, tuší, jak tento typ hry probíhá. Pro ty z vás, kteří podobnou věc nehráli, je připraven následující text, ve kterém budou vysvětleny základní principy hry.

Jedná se o tahovou korespondenční hru. To v praxi znamená, že se hraje na „kola“, která v reálném čase můžou mít například týden, ale herního času například měsíc. Během každého kola hráč pošle tvůrci/tvůrcům hry dokument se svými rozkazy (případně je vyplní do nějakých formulářů nebo tabulek, ke hře připravených) do určeného deadlineu v kole. Tvůrci pak mají několik dní, aby díky rozkazům všech hráčů zprocesovali, co se ve hře stalo, a vytvořili vyhodnocení. Každý hráč obdrží od tvůrců své soukromé vyhodnocení, v některých případech hry může vycházet i jedno hromadné s událostmi známými všem. Poté začíná další kolo.

V rozkazech popisujte svoje činy jasně a přehledně, pokuste se je graficky oddělovat, začít každý jednotlivý rozkaz jasným názvem a shrnutím, ideální je být stručný. Fantasii se meze nekladou, nicméně „flavour texty“ zkuste oddělovat od věcí důležitých pro vyhodnocování hry. Ušetříte práci jak tvůrcům, tak i sobě, jelikož čím jasnější a přehlednější rozkazy jsou, tím spíše se ve hře promítnou správně. Dodávat rozkazy včas (raději dřív, než pozdě) je také esenciální čin, protože umožní podstatně fluidnější průběh hry.

Vyhodnocení se tvůrci snaží zohlednit všechny vaše rozkazy, nicméně mají definitivní pravdu, i když by vám to mělo zvedat obočí. Samozřejmě se nebojte obracet s dotazy, nicméně pokud vám dokáže tvůrce jasně odůvodnit herní události, nehádejte se s ním, ubíráte tak zbytečně příčetnost sobě i jemu. Tvůrci toho i tak mají až po k!!ot, věřte, že s tím je hodně práce, nesnažte jim to dělat těžší.

Ačkoliv je hra většinou inspirována historií nebo low-fantasy, neznamená to, že se budou dít všechny věci historicky akurátně. Jedná se pouze o inspiraci. Přesto je zasazení do hry důležitá věc, a to zejména při vžívání se do myšlení běžných lidí a výzkum technologií. I když vy jako hráč například víte moc dobře, jak z ropy vyrábět pomocí frakční destilace benzín u sebe ve sklepě, alchymista ve středověké fantasy to nezvládne, ať už to v rozkazech popíšete sebelíp.

Hra může mít různě nastavenou hardcore úroveň, přesto většinou platí, že zabíjet ostatní hráče je těžké a většinou se odvíjí od chuti hrát zabíjeného hráče. Pokud ale kdokoliv z hráčů bude sebevíc nadšený pro hru, ale bude dělat hlouposti nebo se přímo vystavovat nebezpečí, vytrestá ho hra sama a to i třeba smrtelně. Některé hry umožňují návrat jako jiná postava, ale většinou to možné není.

Nejdůležitějším aspektem hry, je však to, že vzniká díky fantasii všech zúčastněných a herní zážitek se vlastně odvíjí přímo od toho. Čím více nápadů a svého času hře věnujete, tím více jí i prožijete, ostatně i tvůrci se k tomu budou snažit přihlédnout. Ačkoliv se jedná o závazek, realita má vždy před hrou přednost, což může vést k nedodržení některých časových predispozic. Všichni by se měli snažit co nejvíce termíny dodržet a skloubit to s realitou, i kdyby to mohlo hru trochu ochudit, než aby kvůli nim měla stagnovat.
Odvažte se a vžijte se, hra se bude vašim invencím snažit vyjít vstříc.
Back to top
Permissions in this forum:
You cannot reply to topics in this forum